Začátek je důležitý, aneb co vědět před porodem :-)

Malé miminko dokáže během porodu neuvěřitelné věci – odhodlá se vyrazit ze svého teplého útulného domečku na těžkou cestu do neznáma. Porod je pro něj náročný, stejně jako pro jeho maminku, neví, co ho čeká a bojí se toho. Jakmile projde porodními cestami a ocitne se venku z matčina těla, je zmatené, vyděšené, neví kde je a co se bude dít. Jediné co má, jsou základní reflexy, které umí použít, pokud se octne tam, kde příroda očekávala, že se budou novorozeňata ocitat. To jediné správné místo, kde se miminko může bezprostředně po porodu ocitnout, je na nahém břiše jeho matky. To mu alespoň do jisté míry kompenzuje to, co ztratilo tím, že opustilo dělohu. Je zde v kontaktu kůže na kůži se svou maminkou. Cítí její vůni. Slyší její srdce. Matčino tělo ho zahřívá. To všechno miminku pomůže uklidnit se a stabilizovat životní funkce. Má pocit, že je tam kde má být.

Ihned po porodu takové miminko začne dělat spoustu pohybů a činností, jejichž cílem je první kojení. Do tohoto děje nemusíte a ideálně byste ani neměly vůbec zasahovat. Ani vy, ani lékaři ani nikdo další. Změřit a zvážit ( a klidně i přestřihnout pupečník) můžete až potom. První kontrolu miminka po porordu (takzvané zhodnocení Apgar skóre) může novorozenecká sestra na těle matky, vůbec není třeba dítě někam odnášet. Teď si jako odměnu za náročný porod vy i vaše dítě dopřejte nerušený čas na to, aby se vaše miminko samo přisálo k vašemu prsu.

Jak to bude nejspíš probíhat? Miminko začne dělat pohyby nohama, díky kterým je schopné se samo doplazit k matčině bradavce. Maminky většinou miminko intuitivně jemně hladí, dotýkají se ho a seznamují se s ním. Miminko si bude olizovat pěstičky, bude trošku slintat, olizovat matčinu bradavku a bude stále blíž tomu se na ni přisát. Celý tento proces může trvat od pár minut do pár hodin. Je velmi důležité miminko nenutit přisát se, necpat mu bradavku do pusy ani na něj nijak nespěchat. Ono to zvládne. Je možné, že si bude uprostřed potřebovat chvíli spinknout, ale zvládne to. Pokud se miminko takto přisaje samo, s největší pravděpodobností se přisaje správně a vy máte už půl práce s kojením hotovo!

Je ale třeba zmínit, že některé léky podávané během porodu mohou tyto schopnosti miminka utlumit. Pro ideální začátek kojení je proto nejlepší, pokud porod probíhal přirozeně. Ale ani v opačných případech není třeba házet flintu do žita 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *