Proč je kontakt kůže na kůži bezprostředně po porodu tak důležitý?

Období těsně po porodu se ne nadarmo říká zlatá hodinka – je to jedinečná chvíle ve vašem vztahu s vaším dítětem, která se už nikdy nevrátí. Hormony v tento okamžik jedou naplno a je nejlepší vše nechat proběhnout tak, jak příroda zamýšlela.

Porod je pro maminku i miminko náročný a těžký a pro oba je to silný zážitek, který musí zpracovat. Odměnou za námahu při porodu nám příroda nadělila onu krásnou dobu těsně po něm. Maminka poprvé spatří své dítě, může se ho dotýkat, hladit ho, očichat, jak voní. V jejím těle se vyplavují hormony štěstí a ona se zamilovává do svého dítěte a vytváří s ním pevnou vztahovou vazbu. Bezproblémové navázání vztahové vazby ihned po porodu pomáhá rozvoji mateřského chování, usnadňuje začátek soužití nové rodiny a je hlavní prevencí poporodních psychických problémů (např. poporodní deprese).

I miminko je po porodu vyděšené a zmatené a jediné správné místo, kde se chce ocitnout je v náručí své maminky. To mu totiž alespoň do jisté míry kompenzuje to, co ztratilo tím, že opustilo dělohu. Je zde v kontaktu kůže na kůži se svou maminkou. Má pocit, že je tam, kde má být. Cítí její vůni. Slyší její srdce. Matčino tělo ho zahřívá. To všechno miminku pomůže uklidnit se a stabilizovat životní funkce. Uvědomme si, že z vodního tvora, který jedl a dýchal pomocí placenty se stal suchozemec, který nyní musí vše zvládnout sám. Odnesení od maminky, měření, vážení, zavinovačka a postýlka jsou pro dítě nepochopitelnou změnou, a s největší pravděpodobností při tom zažívá obrovský stres. Opravdu si myslíte, že monitor dechu lepé pozná jakýkoli nedostatek lépe, než jeho maminka?

Alespoň hodinu trvající nepřerušovaný kontakt kůže na kůži je tím nejlepším začátkem pro úspěšné kojení a dostatečnou tvorbu mateřského mléka!

O hormonální bouři, která po porodu nastává, se dřív moc nevědělo, a proto bylo zvykem miminko mamince po porodu odnášet, “aby si odpočinula”. V současné době se už ví, že maminka a miminko jsou nerozlučná dvojice (v angličtině se dokonce používá termín Motherbaby, naznačující, že matka a miminko jsou i po porodu jakoby jedno tělo). Některé porodnice bohužel ještě nebyly schopné svou praxi sladit s novými poznatky a pokud si rodiče výslovně neřeknou, novorozené miminko odnesou, umyjí a zabalí do zavinovačky. Tento postup lze přitom označit přímo za škodlivý. I Světová zdravotnická organizace doporučuje dítě a matku po porodu neoddělovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *