Nečekejte, až „budete mít mléko“

Víte, že dostatek mléka pro vaše dítě máte hned od porodu?

Poměrně obvyklá otázka, vídaná v diskuzích maminek, totiž je „Kdy jste se rozkojily?“ nebo „Kdy se vám nalila prsa?“

Dokonce i v porodnici vám někdy můžou sestry nebo lékaři říkat, že nemá smysl, abyste miminko přikládala, protože „ještě nemáte žádné mléko“. Takže se čeká, až mléko mít budete. Podle této teorie by se mělo objevit během prvních pár hodin až dní po porodu a pozná se tak, že budete mít nalitá prsa.

Tato myšlenka ale nedává vůbec smysl. Mléko se totiž v prsou tvoří už v těhotenství a bezprostředně po porodu tam je, připravené, aby se ho miminko mohlo poprvé napít. Mléku, které se tvoří v těhotenství a po porodu se říká kolostrum, a je to to nejlepší a nejcennější, co můžete svému dítěti dát. Miminko z něj získá základní výbavu pro svůj imunitní systém, kterou si pak nese životem. Kolostrum je to jediné, co má miminko po narození pít a co mu také, až na výjimečné případy, úplně stačí. Novorozeně má malinký žaludek, maximálně jako třešeň, a proto nepotřebuje žádné desítky mililitrů mléka, pár doušků je pro něj první den akorát.

Lékaři nebo sestry, které chodí po pokojích, a ptají se maminek, zda se jim už nalila prsa, nebo zda už mají mléko, nejenže nevědí nic o kojení, ale navíc výrazně snižují bezproblémový průběh kojení tím, že novopočené maminky znervózňují a sugerují jim pocit „nemám dost mléka pro své dítě“.

Pokud máte pocit, že vaše dítě má mléka málo, není to s největší pravděpodobností proto, že ho nemáte dost, ale proto, že je miminku potřeba s kojením pomoct – upravit polohu a přisátí, během kojení zefektivnit pití miminka stlačováním prsů a hlavně dávat dítěti příležitost napít se kdykoliv potřebuje. Abyste poznala všechny okamžiky, kdy miminko projevuje zájem se kojit, a byla schopná na ně včas reagovat, je potřeba, aby dítě bylo ve fyzickém kontaktu s vámi (ideálně nahé – kůže na kůži), jinak hrozí, že signál přehlédnete nebo že miminko usne příliš tvrdě a několik kojení zaspí.

Je důležité vědět, že pokud od narození probíhá kojení ideálně – miminko se samo přisaje, pije kdykoliv má příležitost a je v přímém kontaktu s matkou, prsa se vám ideálně vůbec „nalít“ nemusí – tělo prostě ví, kolik mléka je potřeba a nevytváří nadbytky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *