Kojení jako pouto mezi matkou a miminkem

Kojení je jedna z nejúžasnějších věcí, které příroda vymyslela. Novorozené miminko potřebuje jen tři věci – teplo, jídlo a těsný kontakt se svou maminkou. To všechno mu zajišťuje kojení. Je to jedinečné pouto mezi maminkou a miminkem, poskytující mnohem víc, než jen jídlo.

Mateřské mléko je to nejlepší co mohou matky svému dítěti nabídnout. Jejich tělo ho vytváří miminku na míru a dodává mu všechno, co potřebuje, včetně nenahraditelných přínosů pro imunitu. Kojení navíc není jen o pití mateřského mléka, samotné sání na prsu je pro miminko důležité a podporuje rozvoj jeho mozku, některé vědecké studie dokonce naznačují, že kojené děti mají vyšší IQ. Nadto je kojení vztah – pomáhá vytvářet a utužovat vztahovou vazbu mezi matkou a dítětem, a bezpečná vztahová vazba s pečující osobou je základní podmínkou pro správný vývoj dítěte[1].

Kojení je krásná, přirozená věc, společností někdy vnímaná až romanticky, a málokterá těhotná žena předem plánuje nekojit. Přesto velká část žen během prvních pár týdnů až měsíců kojit přestane. Pro většinu je to velké zklamání, protože vynaložily velké úsilí na to, aby kojení pokračovalo, ale bezúspěšně. Kojit přestanou proto, že už si neví rady a často také cítí, že nenachází podporu okolí, takže to radši vzdají.

V naší společnosti není totiž běžné, že bychom my ženy měly příležitost se potkávat s jinými kojícími ženami a „odkoukat to“, takže si musíme u svých prvních dětí nějak poradit samy. A bohužel to někdy není tak snadné, jak jsme si původně představovaly. Jedním z důvodů může být to, že kolem kojení panuje stále spousta nepravd a mýtů, z nichž většina vůbec nepomáhá a některé vyloženě škodí.

Ideální je, pokud už do porodnice pojedete informovaná o tom, co můžete udělat pro ideální začátek kojení. Hned po porodu jsou to totiž často drobnosti, které mohou úspěšné dlouhodobé kojení podpořit nebo mu naopak uškodit.

Už před porodem se můžete sejít s kvalitní laktační poradkyní, která vám poradí, jak na co nejlepší začátek, a do porodnice každopádně odjíždějte s kontaktem na ni, a nebojte se jí při jakémkoliv náznaku potíží zavolat.

[1] Viz např. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/veda-iq/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *